7 Ocak 2012 Cumartesi

MAKYAJ SIRLARI 4 – MAKYAJ MALZEMELERİMİZİ TANIYALIM


Her makyajımızda her malzemeyi kullanmaz zorunda değiliz tabii ki. Ama bütün malzemeleri tanıyalım ki ihtiyaç duyduğumuz anda hemen kullanabilelim.MAKYAJ BAZI: Makyajımızın daha kalıcı olması için makyaja başlamadan önce kullanılan krem veya jel formundaki ürünlere denir. Bu ürünlerin uygulanış şekli aynı yüzümüze krem sürer gibidir.FONDÖTEN: Ciltteki kusurları örtüp daha pürüzsüz bir görünüm ve renk sağlar. Sıvı, krem, stick ve kalıp formları vardır. Sıvı formlarının kullanımı daha kolaydır. Ancak parlama yapacağından mutlaka üzerine pudra uygulamak gerekir. Eğer cildimizde sivilce gibi kusurlarımız varsa stick olanları kullanmak daha doğru olacaktır. Zira bu formun kapatıcılığı da yüksektir.
Uygulanışı: Yüzümüze noktalar halinde bırakırız. Nemli bir fondöten süngeri yardımı ile tampon yaparak yüzümüze dağıtırız. Eğer ovarak yaparsak cilt ısınacağı için fondötenimiz parça parça kalkar. Çenede keskin bir çizgi kalmamasına da dikkat etmeliyiz.PUDRA: Makyajı sabitleştirmek ve cilde mat bir görünüm kazandırmak için kullanılır. En uygunu transparan pudra kullanmaktır. Toz pudralar yeni bir makyaj için daha uygundur. Taş pudraları ise çantamızda taşıyarak tazelemek amacı ile kullanabiliriz.
Uygulanışı: Ponpon yardımı ile hafif darbelerle uygulanır. Pudra fırçası ile fazlalıkları alınır.ALLIK: Yüze renk ve tazelik kazandıran bir makyaj malzemesidir. Her cilt rengine ve yüz şekline göre farklı uygulama teknikleri vardır. İlerleyen yazılarımda bu tekniklerden de bahsedeceğim.RİMEL: Günümüzde artık bir çok farklı rimel çeşidi bulunmaktadır. Kirpikleri uzun gösteren, gür gösteren gibi. Rimel seçerken dikkat edilmesi gereken nokta rimelin kirpikler üzerinde topaklanma yapmamasıdır.
Uygulanışı: Önce aşağı doğru bakarak kirpik üstlerine sonra da yukarı doğru bakarak alttan yukarı doğru uygulanır. İnce birkaç tabaka kalın bir tabakadan daha iyi sonuç verir.

EYELİNER-KALEM: Gün içerisinde koşuşturmadan makyajımızın dağılmaması için kullandığımız malzemelerin kalitesine dikkat etmeliyiz. Kalitesiz eyeliner veya kalemler de gün içerisinde dağılarak makyajımızı bozarlar.
Uygulanışı: Üst göz kapağımıza gözümüz kapalı iken kirpik diplerine denk gelecek şekilde sürülür. Buğulu gözler için far fırçası ile dağıtılır. Alt göz kapağımıza da aynı şekilde kirpik diplerine ince bir çizgi halinde sürülür.

GÖZ FARI: Göze renk, biçim ve derinlik kazandırmak için uygulanır. Likit, krem ve kalem şeklinde olan farlar gözde belirgin hat yapacağı için tercih edilmemelidir. Preslenmiş toz farlar makyaj için en uygun farlardır.
Uygulanışı: Genellikle iki renk olarak uygulanır. Açık renkler astar, koyu renkler gölgelendirme içindir. Cilt ve göz rengine farklı renk kombinasyonları kullanılır.RUJ: Dudakları güzelleştirip ön plana çıkaran önemli bir kozmetik ürünüdür. Yapısında yağ, balmumu ve renk maddesi bulunur. Ruj rengi makyajın genel havasını belirler. Makyajı ve kıyafeti tamamlayacak bir renk seçilmelidir. Ancak burada dişlere dikkat edilmelidir. Dişler sarı ise portakal-kırmızı karışımı rujlar sarılığı belirginleştirir.
Uygulanışı: Ruj fırçası yardımı ile ortadan yanlara doğru sürülür. Kalıcılığını artırmak için önce bir kat pudra üzerine ruj sürülür. Bir mendil yardımı ile rujun fazlalığı alınarak bir kat daha sürülür. 
Böylece tüm malzemelerimizi de tanımış olduk. Makyajı kullanacağınız saate (gündüz/gece makyajı) ve kendinizi nasıl hissetmek istediğinize bağlı olarak istediğiniz malzemeleri kullanabilirsiniz. Tabii kurallarına uymak şartı ile :)

Keyifli günler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder